ABB RF 868 MHz

S dálkovými vysílači a přijímači ABB RF 868 můžete ovládat „elektriku“ z křesla, gauče nebo auta.

Výhody dálkového ovládání není jistě potřeba popisovat. Dálkové ovládání používáme denně a televizor nebo DVD přehrávač bychom si bez něj už neuměli představit. Stejný stupeň komfortu můžeme využít také při ovládání prvků domovní elektroinstalace? Na dálku rozsvítíme nebo zhasneme, snížíme jas svítidla nebo spustíme žaluzii.

Přístroje ABB s.r.o., Elektro-Praga pro radiofrekvenční (RF) bezdrátový systém využívají frekvenční pásmo 868 MHz, které výrazně rozšiřuje možnosti dálkového ovládání v klasické moderní elektroinstalaci. Přináší zvýšení dosahu, vyšší odolnost proti rušení a spolehlivost ovládání. K základním charakteristikám patří možnost opakování signálu prostřednictvím přijímačů, možnost konfigurace systému pomocí počítače, vysílače RF signálu v krytí až IP 65, zvýšení dosahu pomocí externích antén nebo zvýšení maximálního počtu vysílačů v paměti přijímače. Pro rozsáhlá řešení v komerčních budovách jsou v nabídce i moduly na tzv. DIN lištu. Přístroje jsou k dispozici v designových řadách ABB s.r.o., Elektro-Praga Tango, Neo, Neo Tech, Element, Time a Time Arbo.

Příklady aplikací ABB RF 868 MHz

  • změny elektroinstalace (nezávislost umístění vysílačů na stávajícím rozvodu elektrické energie)
  • přidávání ovládacích míst, náhrada spínače ř. 6 a 7
  • ovládání spotřebičů na nepřístupných místech
  • komfortní dálkové ovládání spotřebičů pomocí ručních vysílačů (obývací pokoj, ložnice)
  • ovládání dětmi nebo tělesně postiženými osobami
  • umístění vysílačů na skleněné stěny, dřevo nebo beton
  • přenos signálu HDO
  • hlídání maximálního stavu kapaliny, indikace poruchových stavů

Výhody ABB RF 868 MHz

Spolehlivost

Délka zprávy vyslané vysílačem systému RF 868 MHz je pouhých 5 ms. To má za následek vysokou odolnost šířené informace proti externímu rušení.

Kombinovatelnost

Přístroje systému RF ovládání 868 MHz z produkce ABB jsou mezi sebou navzájem kombinovatelné. Jakýmkoliv vysílačem lze ovládat jakýkoliv přijímač.

Odolnost

Systém RF ovládání 868 MHz obsahuje ruční vysílače splňující požadavky na krytí IP 65, které jsou předurčeny pro použití v náročnějších podmínkách, jako jsou například venkovní prostory, bazény, mokré provozy.

Nezávislost

Ruční designové vysílače RF signálu nepotřebují ke své činnosti síťové napájení, neboť jsou napájeny moderními lithiovými články, a jsou tedy nezávislé na stávajících rozvodech elektrické energie. Typická životnost článků použitých ve vysílačích je 10 let.

Variabilita

Systém lze naprogramovat i tak, že na jedno tlačítko reaguje několik přijímačů a opačně – jeden přijímač může reagovat na několik vysílačů. Toho lze například využít, chcete-li ovládat svítidlo z více míst. Při náhradě klasického spínače přístrojem s krátkocestným ovladačem a RF přijímačem bude možné i nadále ovládat svítidlo z původního místa. Díky vysílačům navíc získáte možnost přidat až 32 dalších ovládacích míst.

Dosah

V systému radiofrekvenčního bezdrátového ovládání se pro přenos informace od vysílače k přijímači využívá kódovaný RF signál. Na cestě k přijímači se může šířit různými prostředími – nejenom vzduchem, ale také sklem nebo různými stavební materiály, které způsobují útlum signálu. Není tedy jednoduché
určit přesně konkrétní dosah v jednotlivých stavebních konstrukcích. Při použití vysílačů a přijímačů bezdrátového systému RF 868 MHz je možné ve volném prostoru spolehlivě ovládat spotřebiče až na vzdálenost 150 m. Každý přístroj napájený ze sítě může zároveň sloužit jako opakovač RF signálu – signál je přijat a opět vyslán dále. V případě využití přídavných antén lze zaručit maximální dosah až 2 km.

Funkcionalita

Systém RF bezdrátového ovládání pro běžné užití lze konfigurovat jednoduše pomocí tlačítek na přístrojích. U složitějších instalací, resp. v případě požadavku na vyšší funkcionalitu přístrojů, je možné použít univerzální USB vysílač spolu s konfiguračním softwarem. Pomocí tohoto systémového příslušenství a počítače lze nastavit jednotlivé vazby mezi přijímači a vysílači, nadefinovat počet opakovačů v signálové cestě a využít dalších vlastností, které pomocí tlačítkového programování nejsou přístupné.

Jednoduchá montáž

Vysílače lze umístit na dřevo, na obklad v koupelně, v blízkosti vany. Montáž se provádí jednoduše nalepením na podklad pomocí dodávaných oboustranně lepicích terčíků nebo pomocí vrutů, bez zásahu do stávající elektro instalace. Jednotlivé komponenty v designovém provedení lze umístit do vícenásobných rámečků. Vysílače je možné snadno přemísťovat a usnadnit tak ovládání dětem nebo tělesně postiženým osobám.

Opakování ovládacího signálu

Opakování ovládacího signálu ABB RF 868 MHz

Každý přístroj napájený z elektrické sítě může zároveň sloužit jako opakovač RF signálu – signál je přijat a opět vyslán dále. V případě využití přídavných antén lze zaručit maximální dosah až 2 km.

Konfigurace pomocí USB vysílače

Konfigurace pomocí USB vysílače ABB RF 868 MHz

Systém RF bezdrátového ovládání pro běžné užití lze konfigurovat jednoduše pomocí tlačítek na přístrojích. U složitějších instalací, resp. v případě požadavku na vyšší funkcionalitu přístrojů, je možné použít univerzální USB vysílač spolu s konfiguračním softwarem. Pomocí tohoto systémového příslušenství a počítače lze nastavit jednotlivé vazby mezi přijímači a vysílači, nadefinovat počet opakovačů v signálové cestě a využít dalších vlastností, které pomocí tlačítkového programování nejsou přístupné.

Prvky systému ABB RF 868 Mhz

V našem e-shopu nalezenete prvky systému bezdrátového radiofrekvenčního ovládání ABB RF 868 MHz v odděleních:

ELIMA ELEKTRO S.R.O.

Specializovaný velkoobchod s elektroinstalačním materiálem.
Hradecká 506, Jičín

obchod@elima.cz

+420 493 523 276

+420 777 624 330


© 2013 - 2022 ELIMA ELEKTRO s.r.o. - elektroinstalační materiál